PARADE ALL-AMERICANS

 

 

Year

Name

High School (City)

College(s)

Category

1960

Charles "Cotton" Nash

Lake Charles

Kentucky

Third Team

1963

Peter Michell

Jesuit (New Orleans)

Georgetown

Fifth Team

1964

Don Chaney

McKinley (Baton Rouge)

Houston

Third Team

1965

Charley Powell

McKinley (Baton Rouge)

Loyola (N.O.)

Third Team

1967

Fred Hilton

McKinley (Baton Rouge)

Grambling St.

Second Team

1972 Edmond Lawrence W.O. Boston (Lake Charles) McNeese St. First Team
1972 Robert Parish Woodlawn (Shreveport) Centenary First Team

1974

Rick Robey

Brother Martin (New Orleans)

Kentucky

Third Team

1975

Larry Wilson

Central Lafourche (Raceland)

Nicholls St.

Third Team

1978

Micah Blunt

East Jefferson (Metairie)

Tulane

Second Team

1978

Mike Sanders

DeRidder

UCLA

Third Team

1979

Howard Carter

Redemptorist (Baton Rouge)

LSU

Third Team

1980

Leonard Mitchell

St. Martinville

LSU

Third Team

1982

Benoit Benjamin

Carroll (Monroe)

Creighton

First Team

1983

Tom Curry

Redemptorist (Baton Rouge)

Marshall

Third Team

1983

Nikita Wilson

Leesville

LSU

Fourth Team

1985

Jonathan Edwards

O.P. Walker (New Orleans)

Georgetown

Third Team

1985

Fess Irvin

East Ascension (Gonzales)

LSU; James Madison

Fourth Team

1986

Dwayne Bryant

De La Salle (New Orleans)

Georgetown

First Team

1986

Fess Irvin

East Ascension (Gonzales)

LSU; James Madison

First Team

1988

Harold Boudreaux

Cecilia

LSU

Fourth Team

1989

Carroll Boudreaux

Cecilia

UL-Lafayette

Second Team

1990

Melvin Simon

Shaw (Marrero)

New Orleans

Fourth Team

1991

Duane Spencer

Cohen (New Orleans)

Georgetown; LSU

Fourth Team

1992

Randy Livingston

Newman (New Orleans)

LSU

First Team*

1992

Duane Spencer

Cohen (New Orleans)

Georgetown; LSU

Fourth Team

1992

Jerald Honeycutt

Grambling

Tulane

Fourth Team

1993

Randy Livingston

Newman (New Orleans)

LSU

First Team*

1993

Jerald Honeycutt

Grambling

Tulane

Third Team

1993

Rayshard Allen

John Ehret (Marrero)

Tulane

Fourth Team

1994

Lester Earl

Glen Oaks (Baton Rouge)

LSU; Kansas

Fourth Team

1995

Lester Earl

Glen Oaks (Baton Rouge)

LSU; Kansas

Third Team

1996

Lester Earl

Glen Oaks (Baton Rouge)

LSU; Kansas

First Team

1997

Marcus Fizer

Arcadia

Iowa St.

Third Team

1997

Edwin Daniels

Cohen (New Orleans)

UNLV

Fourth Team

1998

Stromile Swift

Fair Park (Shreveport)

LSU

First Team

2000

Chris Duhon

Salmen (Slidell)

Duke

First Team

2000

Nick Anderson

Southern Lab (Baton Rouge)

Texas A&M

Third Team

2003

Brandon Bass

Capitol (Baton Rouge)

LSU

Second Team

2003

Paul Millsap

Grambling

Louisiana Tech

Fourth Team

2004

Glen Davis

University (Baton Rouge)

LSU

First Team

2004

Tasmin Mitchell

Denham Springs

LSU

Fourth Team

2005

Tasmin Mitchell

Denham Springs

LSU

First Team

2005

Dwight Lewis

Rummel (Metairie)

Southern California

Fourth Team

2006

Demond Carter Reserve Christian

Baylor

Third Team

2007 Greg Monroe Helen Cox (Harvey) Georgetown Third Team
2008 Greg Monroe Helen Cox (Harvey) Georgetown First Team

* = National Player of the Year