|
|||||
PARADE ALL-AMERICANS |
|||||
|
|||||
|
|||||
Year |
Name |
High School (City) |
College(s) |
Category |
|
1960 |
Charles "Cotton" Nash |
Lake Charles |
Kentucky |
Third Team |
|
1963 |
Peter Michell |
Jesuit (New Orleans) |
Georgetown |
Fifth Team |
|
1964 |
Don Chaney |
McKinley (Baton Rouge) |
Houston |
Third Team |
|
1965 |
Charley Powell |
McKinley (Baton Rouge) |
Loyola (N.O.) |
Third Team |
|
1967 |
Fred Hilton |
McKinley (Baton Rouge) |
Grambling St. |
Second Team |
|
1968 | James Speed | Valencia (Shreveport) | Imperial Valley J.C. (Cal.) | Second Team | |
1972 | Edmond Lawrence | W.O. Boston (Lake Charles) | McNeese St. | First Team | |
1972 | Robert Parish | Woodlawn (Shreveport) | Centenary | First Team | |
1974 |
Rick Robey |
Brother Martin (New Orleans) |
Kentucky |
Third Team |
|
1975 |
Larry Wilson |
Central Lafourche (Raceland) |
Nicholls St. |
Third Team |
|
1978 |
Micah Blunt |
East Jefferson (Metairie) |
Tulane |
Second Team |
|
1978 |
Mike Sanders |
DeRidder |
UCLA |
Third Team |
|
1979 |
Howard Carter |
Redemptorist (Baton Rouge) |
LSU |
Third Team |
|
1980 |
Leonard Mitchell |
St. Martinville |
LSU |
Third Team |
|
1982 |
Benoit Benjamin |
Carroll (Monroe) |
Creighton |
First Team |
|
1983 |
Tom Curry |
Redemptorist (Baton Rouge) |
Marshall |
First Team |
|
1983 |
Nikita Wilson |
Leesville |
LSU |
Fourth Team |
|
1985 |
Jonathan Edwards |
O.P. Walker (New Orleans) |
Georgetown |
Third Team |
|
1985 |
Fess Irvin |
East Ascension (Gonzales) |
LSU; James Madison |
Fourth Team |
|
1986 |
Dwayne Bryant |
De La Salle (New Orleans) |
Georgetown |
First Team |
|
1986 |
Fess Irvin |
East Ascension (Gonzales) |
LSU; James Madison |
First Team |
|
1988 |
Harold Boudreaux |
Cecilia |
LSU |
Fourth Team |
|
1989 |
Carroll Boudreaux |
Cecilia |
UL-Lafayette |
Second Team |
|
1990 |
Melvin Simon |
Shaw (Marrero) |
New Orleans |
Fourth Team |
|
1991 |
Duane Spencer |
Cohen (New Orleans) |
Georgetown; LSU |
Fourth Team |
|
1992 |
Randy Livingston |
Newman (New Orleans) |
LSU |
First Team* |
|
1992 | Jerald Honeycutt | Grambling | Tulane | Fourth Team | |
1992 |
Duane Spencer |
Cohen (New Orleans) |
Georgetown; LSU |
Fourth Team |
|
1993 |
Randy Livingston |
Newman (New Orleans) |
LSU |
First Team* |
|
1993 |
Jerald Honeycutt |
Grambling |
Tulane |
Third Team |
|
1993 |
Rayshard Allen |
John Ehret (Marrero) |
Tulane |
Fourth Team |
|
1994 |
Lester Earl |
Glen Oaks (Baton Rouge) |
LSU; Kansas |
Fourth Team |
|
1995 |
Lester Earl |
Glen Oaks (Baton Rouge) |
LSU; Kansas |
Third Team |
|
1996 |
Lester Earl |
Glen Oaks (Baton Rouge) |
LSU; Kansas |
First Team |
|
1997 |
Marcus Fizer |
Arcadia |
Iowa St. |
Third Team |
|
1997 |
Edwin Daniels |
Cohen (New Orleans) |
UNLV; TCU |
Fourth Team |
|
1998 |
Stromile Swift |
Fair Park (Shreveport) |
LSU |
First Team |
|
2000 |
Chris Duhon |
Salmen (Slidell) |
Duke |
First Team |
|
2000 |
Nick Anderson |
Southern Lab (Baton Rouge) |
Texas A&M |
Third Team |
|
2003 |
Brandon Bass |
Capitol (Baton Rouge) |
LSU |
Second Team |
|
2003 |
Paul Millsap |
Grambling |
Louisiana Tech |
Fourth Team |
|
2004 |
Glen Davis |
University (Baton Rouge) |
LSU |
First Team |
|
2004 |
Tasmin Mitchell |
Denham Springs |
LSU |
Fourth Team |
|
2005 |
Tasmin Mitchell |
Denham Springs |
LSU |
First Team |
|
2005 |
Dwight Lewis |
Rummel (Metairie) |
Southern California |
Fourth Team |
|
2006 |
Demond Carter | Reserve Christian |
Baylor |
Third Team |
|
2007 | Greg Monroe | Helen Cox (Harvey) | Georgetown | Third Team | |
2008 | Greg Monroe | Helen Cox (Harvey) | Georgetown | First Team | |
2013 | Jarell Martin | Madison Prep (Baton Rouge) | LSU | ----------- | |
* = National Player of the Year |
|
|
|
||
Note: All-America teams selected every year from 1957 to 2015 |
|||||